FAQ

Pytania i odpowiedzi

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Oczywiście, w naszej drukarni można zawsze płacić przelewem (lub e-przelewem za pośrednictwem PayU) przed odbiorem lub gotówką. Istnieje także możliwość uzyskania płatności z odroczonym terminem - po spełnieniu określonych przez nas warunków - pierwsze 3 prace płatność przelewem (gotówką) przed odbiorem, dostarczenie aktualnych dokumentów założycielskich firmy - NIP, KRS, Regon ewentualnie Wpis do ewidencji działalności gospodarczej...

Niestety nie, nasze maszyny nie mają możliwości druku w kolorach dodatkowych (takich jak srebrny, złoty czy też Pantone). Druk odbywa się wyłącznie tonerami i tuszami w kolorach CMYK.

Ulotki najczęściej drukujemy na papierze o gramaturze od 130 g/m2 do 200 g/m2, plakaty na papierach prezentacyjnych 130 g/m2 lub 200 g/m2. Oczywiście wszystko to zależy od potrzeb klienta. Zawsze też istnieje możliwość wykonania wydruku próbnego.

Standardowy czas realizacji dla większości produktów w naszej drukarni to 24 godziny od chwili dostarczenia prawidłowych plików lub od zatwierdzenia projektu do druku. Jednakże właściwy czas jest dokładnie określony w chwili składania zamówienia, może on być różny w zależności od nakładu czy też kolejki zleceń na daną maszynę drukarską.

Aby uzyskać „nasycony” kolor czarny należy:
– przy druku arkuszowym – nadać wartości C=0, M=0, Y=0, K=100 (zadanie wartości innych niż podane nie stanowi podstawy do uznania reklamacji). Ze względów technologicznych (wykończenie olejowe wydruku) zadanie innych (większych) wartości do uzyskania koloru czarnego (np. C=50, M=50, Y=50, K=100) może spowodować pojawienie się pasów na wydruku.
– przy druku wielkoformatowym – nadać wartości C=40, M=30, Y=20, K=100.

Prace do druku wielkoformatowego przyjmujemy w postaci spłaszczonego pliku TIFF z kompresją LZW. Można je także dostarczać w innych formatach, jednak w takiej sytuacji należy się liczyć z koniecznością przygotowania pracy do druku i związanymi z tym dodatkowymi kosztami.
Akceptowane przez nas formaty to:
- bitmapy w formacie *.jpg, *.psd (w przypadku plików *.psd konieczne jest zrasteryzowanie warstw tekstowych)
- pliki wektorowe *.pdf
- pliki postscriptowe *.eps (warunkiem koniecznym jest zamiana wszystkich czcionek na krzywe)
- pliki CorelDraw - do wersji 14 (warunkiem koniecznym jest zamiana wszystkich czcionek na krzywe) Należy tylko pamiętać aby w plikach wektorowych wszystkie bitmapy były zagnieżdżone w CMYKu. W przypadku plików bitmapowych, najlepszą jakość uzyskamy drukując pliki przygotowane w formacie TIFF. Bez utraty jakości może on zostać skompresowany metodą LZW. W przypadku zapisu do formatu JPG uzyskamy mniejsze pliki, ale musimy się liczyć z utratą jakości.

Rozdzielczość plików (bitmap) W zależności od urządzenia na którym praca będzie drukowana, minimalne rozdzielczości bitmap (zdjęć) przy których nie nastąpi utrata jakości są następujące:
MaszynyPowyżej tych rozdzielczości pliki będą niepotrzebnie duże, a czas druku zlecenia dłuższy.
Przyjęło się, że standardowo zdjęcia przygotowuje się w rozdzielczości 300 dpi.
Nie jest to błąd, ale w żaden sposób nie wpływa na jakość wydruków. Zobacz też https://www.signs.pl/article.php?sid=1088

Przy przygotowaniu materiałów do druku musimy pamiętać o maksymalnej wielkości wydruku, jaki jesteśmy uzyskać z naszego zdjęcia bez utraty jakości. Poniżej przykładowa tabelka obrazująca jakiej wielkości wydruk uzyskamy ze zdjęć wykonanych aparatami z typowymi matrycami:
Wielkość zdjęć
Wraz ze wzrostem odległości z jakiej wydruk będzie oglądany możemy stosować odpowiednio niższe rozdzielczości. Orientacyjna rozdzielczości powinna być nie mniejsza jak:
Odległość
Kolory i profile ICC
Wszystkie dostarczane do nas prace, powinny być dostarczane w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Jeśli przyszły wydruk zawiera bitmapy w przestrzeni RGB, korekty dotyczące jego obróbki najlepiej nanieść w przestrzeni RGB, a dopiero na końcu pracy z plikiem zamienić go na CMYK. Po zamianie na CMYK, kolorystyka pracy ulegnie lekkiemu przygaszeniu, z powodu konwersji z większej przestrzeni barwnej RGB do mniejszej CMYK, w której pracują wszystkie nasze urządzenia drukujące.

Prace do druku cyfrowego przyjmujemy w postaci plików PDF. Można je także dostarczać w innych formatach, jednak w takiej sytuacji należy się liczyć z koniecznością przygotowania pracy do druku i związanymi z tym dodatkowymi kosztami. Akceptowane przez nas formaty to:
- bitmapy w formacie *.jpg, *.tiff, *.psd (w przypadku plików *.tiff, *.psd konieczne jest zrasteryzowanie warstw tekstowych)
- pliki postscriptowe *.eps (warunkiem koniecznym jest zamiana wszystkich czcionek na krzywe)
- pliki CorelDraw - do wersji 14 (warunkiem koniecznym jest zamiana wszystkich czcionek na krzywe)
Wszystkie prace wymagające późniejszego docięcia powinny być przygotowane na formacie netto z 3 mm spadem (grafika powinna znajdować się też na spadzie), bez zaznaczonych linii cięcia (np. format 210x297 mm (A4) powinien mieć zadany w pliku format 216x303 mm).
Maksymalny format papieru z jakiego możemy drukować to 450x320 mm, zaś maksymalny format zadruku to 445x315 mm (na tym formacie muszą się znaleźć spady i linie cięcia).

Przygotowanie plików z Worda, Excela i OpenOffice'a:
Teoretycznie możliwy jest również wydruk z edytorów tekstów i arkuszy kalkulacyjnych. W tym wypadku warunkiem koniecznym jest użycie w publikacji jedynie czcionek standardowo dostarczanych z systemem Windows XP. Jednakże w większości wypadków druk z takiego pliku wiąże się z koniecznością przeformatowania czy przeskładania tekstu, a co za tym idzie - z dodatkowymi kosztami.
Pliki takie proponujemy przygotować w następujący sposób: Pobrać i zainstalować sterownik drukarki umożliwiający druk do PDF-a, PDFCreatora. Wydrukować dokument bezpośrednio z edytora czy arkusza kalkulacyjnego do pliku PDF przy pomocy sterownika PDFCreator, zaznaczając opcję zamiany czcionek na krzywe. Dokładnie prosimy sprawdzić tak przygotowany plik w Acrobacie.

Personalizacja wydruków:
W wypadku prac wymagających personalizacji wydruków prosimy o dostarczenie plików otwartych wraz z listą zmiennych tekstowych przygotowanych w arkuszu kalkulacyjnym bądź w pliku *.txt – zmienne tekstowe muszą już być odmienione w takiej formie, w jakiej będą umieszczone na wydruku) - np. (zapraszamy na ślub) Piotra Sieradzkiego a nie Piotr Sieradzki).

Aby przesłać pliki większe niż 10MB (niestety nie ma możliwości wysłania większych plików niż 10MB poprzez pocztę mailową) należy:
kliknąć na link: ftp.cyfrus.pl
Nazwa użytkownika: cyfrus
Hasło: druk
Po połączeniu się z ftp prosimy o założenie katalogu i wgranie tam plików. Następnie prosimy wysłać e-mail na konto info@cyfrus.pl z treścią zamówienia.

Aby przesłać pliki na nasz serwer FTP należy:
kliknąć na link: ftp.cyfrus.pl
Nazwa użytkownika: cyfrus
Hasło: druk
Po połączeniu się z ftp prosimy o założenie katalogu i wgranie tam plików. Następnie prosimy wysłać e-mail na konto info@cyfrus.pl z treścią zamówienia.

Najważniejsze zasady przy eksportowaniu PDFów wielostronicowych:
1. nie przyjmujemy PDFów wyeksportowanych jako PDFy rozkładówkowe. Każda strona publikacji musi być na osobnej stronie w pdfie. W przypadku dostarczenia takiego PDFa zostanie doliczony dodatkowy koszt przystosowania publikacji do druku.
2. cała publikacja w jednym pliku, wakaty (puste strony) również muszą się znaleźć w tej publikacji, strony okładki mogą być w innym pliku.
3. eksportujemy pdf
– jeżeli pracujemy w przestrzeni CMYK - stosujemy PDF/X-1a
– jeżeli pracujemy w przestrzeni CMYK i stosujemy profile ICC - stosujemy Druk o wysokiej jakości
– jeżeli pracujemy w przestrzeni CMYK + RGB - wtedy stosujemy PDF/X-3 4. publikacja musi mieć zadane spady po 3 mm ze wszystkich stron (nawet spad wewnętrzny).

Nasza drukarnia mieści się na trzecim piętrze budynku przy ul. Kościuszki 29, klatka schodowa D, lokal 10.

Pieszo: idąc od placu Kościuszki w stronę Pałacyku po przejściu ok. 50 m po prawej stronie znajduje się bladobordowy budynek Focus Plaza wraz z bramą wejściową. Po przejściu przez bramę wchodzimy na dziedziniec. Stamtąd kierujemy się na wprost w stronę szarego budynku gdzie po prawej stronie znajduje się klatka schodowa D.

Samochodem: jadąc od strony placu Kościuszki w stronę ulicy Kołłątaja po przejechaniu 50 m po prawej stronie jest brama wjazdowa budynku Focus Plaza (jest to druga brama wjazdowa od placu Kościuszki). Na dziedzińcu znajduje się parking. Drukarnia mieści się w szarym budynku – klatka schodowa D.

Kolory te różnią się z kilku powodów:
1. monitor wyświetla kolory w przestrzeni barwnej RGB (red, green, blue, wartości kolorystyczne R=0, G=0, B=0 dają kolor czarny, zaś R=255, G=255, B=255 dają kolor biały, mieszanie kolorów addytywne), zaś każdy wydruk powstaje z mieszania kolorów w przestrzeni barwnej CMYK (cyan, magenta, yellow, key (czarny), wartości kolorystyczne C=0, M=0, Y=0, K=0 dają kolor biały, a C=100, M=100, Y=100, K=100 dają kolor czarny, mieszanie kolorów subtraktywne). Przestrzenie barwne RGB i CMYK nie pokrywają się w 100%.
2. Każdy monitor inaczej wyświetla barwy (wystarczy zobaczyć w sklepie kilka działających obok siebie monitorów), tylko wysokiej klasy monitory do prac DTP mogą w miarę wiernie symulować kolory CMYK (jeżeli są systematycznie kalibrowane) oczywiście jeżeli świadomie stosujemy na nich profile ICC.
3. Różną się też farby drukarskie (np. nasyceniem) pochodzące od różnych producentów - tak samo tusze i tonery.
4. Na wydrukowany kolor duże znaczenie ma podłoże - np. papier niepowlekany, powlekany, nie mówiąc już o oświetleniu (światło sztuczne czy dzienne, dzień pochmurny czy słoneczny) w którym oglądamy wydrukowaną publikację porównując ją z wyświetlaną na monitorze tą samą pracą.

Minimalny nakład jaki można zamówić w naszej drukarni to 1 sztuka gotowego produktu (przy wizytówkach 40 sztuk lub 20 sztuk przy wizytówkach wielowarstwowych)...

W drukarni cyfrus.pl można płacić kartami:
Karty płatnicze loga

Niestety nie ma takiej możliwości. Posiadamy dużą ilość różnego rodzaju mediów do druku arkuszowego (także ozdobnych) jak i mediów do druku wielkoformatowego przeznaczonych do naszych maszyn.

Niestety nie, nasze maszyny nie mają możliwości druku w kolorach Pantone (istnieje jednakże możliwość symulacji tych kolorów podczas druku). Druk odbywa się wyłącznie tonerami i tuszami w kolorach CMYK...

Przy druku wielkoformatowym jedynymi rodzajami podłoża fakturowanego (ze strukturą) na którym drukujemy to papier do fototapet oraz canvas. Przy druku arkuszowym ze względów technologicznych nie ma takiej możliwości.

Oczywiście możemy dostarczyć Państwu wydruki, na terenie Wrocławia koszt takiej usługi ustalany jest indywidualnie w zależności od odległości i wagi zamówienia, transport na terenie Polski to koszt 20 zł netto za każde 30 kg przesyłki (kurier DPD). W przypadku prac wielkogabarytowych (np. tablice PCV) oferujemy Państwu możliwość dostarczenia naszym transportem na wcześniej ustalonych warunkach...

Cena nie zależy od ilości zadanych w pracy kolorów, oprócz prac przygotowanych i drukowanych (np. książki, instrukcje) tylko w kolorze czarnym...

Pomoc – spady
Spady
 – obszar pracy który ze względów technologicznych zostanie obcięty.
Paser – znak graficzny służący do pasowania kolorów druku czy też pasowania stron przy druku dwustronnym.
Linia cięcia – cienka linia pokazująca miejsce w którym praca ma być przycięta.

Oznacza to, że do uzyskania całego zakresu barw (tzw. druk pełnokolorowy) używamy tonerów i tuszy w podstawowych kolorach drukarskich CMYK. Barwy które widzimy na wydruku, powstają poprzez odpowiednie nakładanie kolorów CMYK zrastrowanego obrazu (raster – jednokolorowy obraz składający się z różnej wielkości kropek).
Obraz który widzimy (po zrastrowaniu w maszynie drukarskiej i wydrukowaniu)...
Zrastrowany obraz
...faktyczne wygląda tak (UWAGA: jest widok w bardzo dużym powiększeniu):
Zrastrowany obraz 1
Niestety z mieszania tych barw nie można uzyskać kolorów metalicznych, fluorescencyjnych czy też kolorów z zakresu palety Pantone...

Gramatura papieru określa masę 1 m2 papieru w gramach – np. wyrażenie – papier 300 g m2 – oznacza że 1 m2 tego papieru waży 300 g...

Oznaczenie to określa jaki będzie nadruk na gotowym produkcie, np.
1+0 – określa nadruk jednostronny kolorem czarnym;
1+1 – określa nadruk dwustronny kolorem czarnym;
4+0 – określa nadruk jednostronny w pełnym kolorze;
4+1 – określa nadruk dwustronny, jedna strona zadrukowana w pełnym kolorze, druga zaś strona zadrukowana jest w kolorze czarnym
4+4 – określa zadruk dwustronny w pełnym kolorze.
W przypadku naszych maszyn cyfrowych (Canon, Xerox i Roland) – 1 oznacza druk czarnym kolorem, zaś 4 oznacza druk CMYK...

Nie znalazłeś odpowiedzi?